Výlet s mladými hasiči Jaderná elektrárna Temelín a ZOO Hluboká nad Vltavou

6.11. jsme vyrazili s mladými hasiči na plánovaný výlet.

Od naší hasičské zbrojnice jsme vyjeli autobusem v počtu 31 mladých hasičů a 7 vedoucích v 9:30 hod. a od 10:30 hod. jsme měli objednanou exkurzi v Jaderné elektrárně Temelín. Po příjezdu si nás vzala na starosti paní z infocentra, která dělá průvodce celé exkurzi. Jako první jsme šli do kinosálu, kde nám nejdříve paní pustila projekt o výrobě elektřiny, poté nám nasadila 3D brýle se sluchátkami, a to byl největší zážitek celé exkurze. Virtuálně jsme se přenesli do velína (řídicí středisko) k reaktorům, turbínám, generátoru, do rozvodny a do chladící věže zevnitř, kde nás to postupně vyneslo až na vrchol chladicí věže. Zažili jsme něco neskutečného, takový výhled na celé okolí Temelína z pohledu chladící věže nám vyrazil dech. Nádherný zážitek, děti byly nadšeny. Po exkurzi v kinosále jsme se přemístili do expozice v prvním patře, kde jsme mohli vidět zmenšené modely vodního mlýna, parního stroje, generátoru, turbíny a další a další. Hasiči si mohli vše vyzkoušet, vyfotit se s modely. Po ukončení exkurze jsme se občerstvili, napili, najedli a s velkými zážitky nás pan dvorní řidič Petr Hencze s manželkou odvezl do ZOO Hluboká nad Vltavou. Zaparkovali jsme, prošli jsme vstupem, který si děti samy zaplatily a následovala prohlídka všech zvířátek. Viděli jsme tygra, různé druhy opic, plazů, surikaty atd, atd. Některá zvířátka byla zalezlá, ale většina ještě venku. Nejvíce hasiče zaujala a pobavila vydra a nejvíce zážitků měli u krmení koziček, kde měli pauzu a volný prostor k občerstvení. Po občerstvení jsme se vraceli zpět podél rybníka stezkou k východu, kde jsme ještě mohli vidět zbytek zvířátek.

Krásný naučný výlet, krásné počasí, vše super vyšlo.

Děkujeme našemu řidiči panu Henczemu, který nás bezpečně dovezl tam i zpět.

Foto-Petra Jakešová, Josef Koblic, Václav Weber, Renata Weberová

Text-Petra Jakešová