Dětské TFA – Jince

Jince – Protože závody TFA jsou v našem sboru stále populárnější a v dorosteneckých a dospěláckých kategoriích se účastníme všeho, co se v našem okolí pořádá, rozhodli jsme se otestovat i dětskou variantu této specifické disciplíny.

U nás na jihu momentálně dětské TFA pořádají jen v Hluboké u Borovan, ale středočeši už mají vlastní dětskou ligu. V neděli 28.5. bylo zcela výjimečně volno, žádná soutěž ani trénink, takže jedinečná šance okouknout, jak se to dělá jinde. V Jincích u Příbrami se konalo dětské TFA, s jehož organizací pomáhala právě středočeská a pražská liga TFA.

Protože šlo o testovací výjezd, udělal jsem z toho rodinný výlet. Naložil dva závodníky, zásobovací manažerku a vyrazili jsme. 😊

Na hřišti v Jincích se sešlo asi 150 závodníků, rozdělených do věkových kategorií od 3 do 15 let. Od nás z jihu dorazila ještě parta z Hluboké nad Vltavou, kde se do TFA s dětmi také pouštějí.

Okoukli jsme dráhu pro nejmenší, kde i naprostá mrňata běhala s „dýchákem“, tahala figurínu v podobě plyšového medvěda, zápasila s hammerboxíkem a motala hadice. Prostě tvrdá dráha, jak se na TFA sluší a patří. 😊

Nás ovšem zajímala dráha pro ty větší, kde Pepu Lejsků čekal již o poznání těžší dýchák s váhou 5kg. Proběhnutí v pneumatikách, tunel, přenos kanystrů 2x5kg, figurína 15kg, hammerbox s palicí 3kg, kladina s napojením hadice a proudnice, smotání krátkého Céčka a na konci 1m vysoká bariéra. Pepíno se s dráhou popral jak to jen šlo a nebýt zaváhání na motání hadice, kterou minimálně ze štafet umí rozhodně lépe, mohlo to skončit zlatem. Ale i s tímto zdržením nakonec bral parádní 2. místo z celkových 11 závodníků v kategorii.

Trochu těžší dráha čekala Terku, která dostala kanystry 2x10kg, figurínu 25kg, 5kg palici a na motání ji čekalo krátké Béčko. Ani Terce se motání Béčka složeného na půlky úplně nepovedlo a díky zdržení nakonec skončila na sdíleném 6.místě, pouhých 15s od bedny. Ovšem v konkurenci zkušených závodníků ze sborů, jako je třeba SDH Satalice, je to super výsledek. Jak jsem totiž na místě k mému překvapení zjistil, řada dětí se věnuje primárně TFA a klasické disciplíny požárního sportu vynechávají. U nás je to právě naopak, takže šlo vlastně o poměření sil s profíky. 😊

Každopádně soutěž se vydařila a kdyby nic jiného, tak u Příbrami už ví kde jsou Nové Homole a že tady nejsme žádná ořezávátka. 😊

Text, foto: J.Lejsek