Homolské TFA 2023

Homole – V sobotu 15.4.2023 se v Homolích na návsi uskutečnil historicky první závod TFA. Delší dobu jsme si pohrávali s myšlenkou, něco podobného zkusit připravit. Před pár lety si TFA vyzkoušeli naši průkopníci ve Strážkovicích, v minulém roce již základna závodníků narostla a pravidelně jsme se účastnili i soutěží krajského poháru. A nápad v hlavách pomalu narůstal až do finálního rozhodnutí.

Nechtěli jsme hned rozjíždět profi soutěž, takže jasnou inspirací byl model ze Strážkovic, tedy soutěž pro všechny, kdo do toho mají chuť. Bez podmínek třívrstvého obleku, zásahových bot pro děvčata a dalších specifik klasického TFA. Dokonce jsme zašli ještě dále a otevřeli soutěž v amatérských kategoriích i pro nehasiče. Popularita této, pravděpodobně nejtvrdší hasičské disciplíny, poslední dobou narůstá, takže naplnit maximální možnou kapacitu závodu bývá otázkou několika dní. Chtěli jsme ovšem dát šanci hlavně klukům a holkám z okolních sborů v našem okrese a stejně tak i místním borcům z řad amatérů. Z tohoto důvodu se propagace závodu omezila pouze na stránky okresního sdružení a šeptandu mezi lidmi. Tímto se velice omlouvám všem kamarádům, se kterými běháme krajské závody, že se o soutěži nedozvěděli od nikoho z nás. 😊

A teď už konečně k věci. Týden sledování předpovědi počasí a modlení zafungoval, takže v sobotu ráno ani trošku nesněžilo. A protože déšť hasičům nevadí, sešlo se na startu úžasných 48 závodníků. Nástup, prohlídka trati a šlo se na věc. První závodník názorně všem „úmyslně zpomaleně“ ukázal všechny disciplíny, včetně použití žebříku na bariéře tak, aby všem bylo jasné jak na to a hned od druhého borce už se jelo na plné pecky. 😊

Postupně se na dráze vystřídaly všechny mužské kategorie, tedy dorostenci, muži, muži nad 40 let a muži amatéři. Celkem 30 mužů si poradilo s roztahováním hadic, motáním, hammerboxem a 8kg těžkou palicí, přenosem závaží, dvoumetrovou bariérou, traktorovou pneumatikou a 80kg figurínou. Matrace v cíli byla pro všechny asi nejhezčím místem na trati a některé jsme museli dokonce přemlouvat, aby uvolnili místo dalším zájemcům. 😊

Po odběhnutí mužů se začala chystat ta krásnější část startovního pole, rozdělená do kategorií dorostenky, ženy, ženy nad 30 let a ženy amatérky. Na dráze bylo provedeno pár úprav, spočívajících pouze ve výměně velké pneumatiky za trošku menší, odlehčení závaží a figurínu nahradila pneumatika upravená na tahání. Osobně si nejsem jistý, jestli v tomto případě šlo o usnadnění dráhy, ale záměr jsme měli jen ten nejlepší. 😊

Každopádně všech 48 závodníku se s dráhou popralo statečně a do cíle se dostal každý. Někteří sice po doběhu nevypadali úplně nejlépe, ale díky empatické zdravotnici Jiřince, která s každým souhlasila že tento typ závodu je šílený a vymyslel to nějaký blbec, se všichni postavili znovu na vlastní nohy. A jak už to bývá, do závěrečného nástupu všem otrnulo a už chystali plány na trénink do příštího závodu.

A teď něco málo k výsledkům našich obecních borců. Mezi dorostenci si pro 1. místo s bezpečným náskokem doběhl Kuba Guňka a na 6. místě skončil Miloš Henzl. V mužích bral Pavel Peterka 11. místo a Honza Slezák při své TFA premiéře 13. místo. V mužích nad 40 let už to bylo obecní derby, kdy nejlépe doběhl (tramtadadáááááááá) Pepa Lejsek, následovaný Tomášem Rusínem, Pepou Koblicem a Liborem Flíčkem. A v kategorii mužů amatérů skončil na parádním 2.místě Libor Szojka, následovaný třetím Rudou Schackem a pátým Mírou Pavlíčkem.

V děvčatech pak Terka Šimečková brala 2. místo mezi dorostenkami, Milča Pašková 4. místo v ženách a v ženách nad 30 let se za sebou seřadily zlatá Alča Lieblová, stříbrná Hanka Slezáková a bronzová Petra Jakešová (ta má u mne ještě vroubek za nejapné komentáře na mou adresu). 😊 No a v amatérkách zvítězila Martina Maříková, před Olgou Houškovou a Verčou Stejskalů.

Takže jak vidíte sami, dělali jsme všechno proto, aby pár pohárů zůstalo doma.

Rád bych nakonec poděkoval nejen všem závodníkům, kteří nás i přes horší počasí nenechali na holičkách a dorazili si zazávodit, ale také všem, kteří se po celý den starali jak o naše plné žaludky, tak i o celý průběh soutěže. Od registrace, přes občerstvení a práci u časomíry a počítače, až po technickou četu, která si na trati pořádně mákla. Z přespolních pak velký dík zdravotnici Jiřce a Čárovi, který se ochotně ujal dozoru u hammerboxu. No a nesmím zapomenout ani na Lucku, která nacvakala tolik fotek všech, že se to ani na internet nevešlo. Ještě jednou všem velké díky.

A samozřejmě gratulace všem ke skvělým výsledkům. Konkrétně u této disciplíny totiž dvojnásobně platí ono stále opakované, není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A pamatujte, vítezství neznamená jen skončit na prvním místě, ale dát do toho všechno ze sebe. A to se myslím povedlo všem.

Text:J.Lejsek

Foto:  https://pepalejsek.rajce.idnes.cz/Homolske_TFA_15.4.2023/

Související obrázky: